GDS Instruments

GDS Instruments projektuje, rozwija i produkuje urządzenia oraz oprogramowanie, które są wykorzystywane do komputerowo sterowanych badań gruntów i skał. Technologia ta jest wykorzystywana do oceny właściwości mechanicznych podłoża obiektów budowlanych, jako kluczowych w geotechnicznym projektowaniu inżynierskim. Firma GDS powstała w Anglii jako "Geotechnical Digital Systems" w 1979 roku.

Produkty GDS znalazły zastosowanie przy realizacji wielu światowych osiągnięć inżynierskich takich jak Zapora Trzech Przełomów w Chinach, Wiadukt Millau we Francji, most Vasco da Gama w Portugalii i Terminal 5 na lotnisku Heathrow w Londynie. Produkty GDS są również wykorzystywane przez najlepsze instytuty badawcze i uczelnie na całym świecie. W Polsce użytkownikami tej aparatury są Uniwersytet Warszawski, SGGW w Warszawie, Instytut Technologii Budowlanej, Geoservis w Lipowcu, Instytut Górnictwa Odkrywkowego, Geotech w Bydgoszczy i inni.

Oprócz pracowników zatrudnionych w Hook koło Londynu, GDS posiada ogólnoświatową sieć dystrybutorów pracujących na szczeblu lokalnym. Przedstawiciele ci zostali starannie wybrani, aby reprezentować GDS w ich regionie. W Polsce wyłącznym dystrybutorem wyrobów GDS Instruments jest od 20 lat Biotechnika-Prim Sp. z o.o.