Zastosowania
System GDSVIS w połączeniu z oprogramowaniem GDSLAB, cyfrowymi kontrolerami ciśnienia oraz systemem gromadzenia danych daje użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości w dziedzinie trójosiowych badań gruntu i skał przeprowadzanych bądź tradycyjnie, bądź z wykorzystaniem sterowania komputerowego.
Co oznacza VIS ?
VIS jest jedynym w swoim rodzaju rozwiązaniem firmy GDS. Z punktu widzenia obserwatora i badanej próbki układ obciążania osiowego może dzięki niemu działać tak, jakby miał nieskończenie dużą sztywność.
Pomiar i kontrola odkształcenia płyty dociskowej korygowane są automatycznie w całym zakresie obciążeń i korekcja ta jest odpowiednia do deformacji jaka występuje między płytą dociskową a czujnikiem siły. Odkształcenie płyty korygowane jest w ten sposób z uwagi na odkształcenie w czujniku i kolumnach bocznych, ugięcie belek oraz odkształcenie wewnątrz napędzanego silnikiem mechanizmu przenoszenia.
System GDSVIS jest wzorcowany komputerowo, dzięki czemu uzyskujemy dokładne dane o zależności między obciążeniem a odkształceniem dla całego układu zadawania obciążenia i układu pomiarowego. Tego typu pomiary wykonywane są wtedy, gdy regulowana belka górna znajduje się w położeniu maksymalnym i położeniu minimalnym. Dla każdego z tych położeń pomiary wykonywane są gdy płyta dociskowa znajdować się będzie raz w jednym, a raz w drugim swoim skrajnym położeniu.
Dane wzorcowania przechowywane są w pamięci stałej (ROM) systemu, który stale monitoruje obciążenie osiowe. Wzorcowanie służy do wprowadzania poprawki na odkształcenie płyty dociskowej. Obserwator (lub komputer sterujący) ma zatem wrażenie, że pomiar odkształcenia płyty (wykonywany z dokładnością do 0,1 mikrometra) uzyskiwany jest na urządzeniu o nieskończenie dużej sztywności. Dlatego też tego typu system nazywany jest systemem o wirtualnej nieskończonej sztywności i oznaczany skrótem VIS (Virtual Infinite Stiffness).